Linie lotnicze Iberia

Na europejskim rynku przewozów lotniczych funkcjonują obok linii regularnych, także tanie linie lotnicze, stanowiące główną konkurencję dla tej pierwszej grupy. Tanie linie lotnicze bowiem oferują przede wszystkim tanie bilety lotnicze na tanie loty i tanie przeloty po całej Europie. W zamian jednak za to ograniczają swoją działalność wyłącznie do samego transportu, eliminując wszelkie kosztochłonne elementy. Linie zaś regularne przygotowują swoją ofertę głównie dla pasażerów wymagających wysokiej jakości usług, doświadczenia oraz prestiżu. Sama usługi transportowa z reguły niewiele się różni, zaś elementy dodatkowe są tu bardzo zróżnicowane. Linie lotnicze Iberia należą właśnie do grupy regularnych przewoźników powietrznych.

Warunki zakupu biletów na linie lotnicze Iberia

Ponadto linie te są największymi liniami w Hiszpanii oraz jednymi z największych w Europie, z niezagrożoną pozycją rynkową. Działają one na rynku lotniczym od 1927 roku, a regularne, pasażerskie rejsy lotnicze tych linii zostały uruchomione w roku 1946, połączeniem inaugurującym Madryt – Buenos Aires. Siedziba, jaką dysponują linie lotnicze Iberia znajduje się w Madrycie, a główne bazy lotniskowe w Madrycie oraz Barcelonie. Samoloty tych linii wylatują w szczególności do portów docelowych zlokalizowanych w Europie, Afryce, Ameryce Południowej oraz Ameryce Północnej. Firma Iberia ponadto, jako pionierska zaczęła stosować bilet elektroniczny, dzięki czemu pasażerowie nie muszą wykupywać biletu, ale jedynie go rezerwować droga elektroniczną, a następnie drukować kartę pokładową. Dodatkowo dla swoich pasażerów linie te wprowadziły program lojalnościowy Iberia Plus, umożliwiający zamianę punktów zdobytych za loty i przeloty liniami na darmowe przeloty następne, bądź noclegi, bądź wynajem samochodu. Samoloty linii Iberia transportują pasażerów w trzech klasach podróżowania na pokładzie, od podstawowej do ekskluzywnej z wieloma dodatkowymi usługami i wygodami.

Sama zaś flota linii składa się z ponad 185 maszyn typu Airbus, ATR, Dash oraz CJR. Samoloty linii Iberia wylatują z Polski, z Warszawy bezpośrednio jedynie do Madrytu. Czasami organizowane są również połączenia letnie na trasie Kraków – Madryt. Ponadto siatka połączeń oferowanych przez linie lotnicze Iberia jest bardzo obszerna i obejmuje różne zakątki świata. Między innymi punkty docelowe połączeń realizowanych przez samoloty tych linii zlokalizowane są na w następujących państwach: Polsce, Austrii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Szwecji, Rosji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Węgrzech, Grecji, Turcji w Europie; Chinach, Indiach, Izraelu, Japonii w Azji; Egipcie, Algierii, Maroku, Nigerii, Senegalu w Afryce; Stanach Zjednoczonych, Kanadzie w Ameryce Północnej; a także w Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadoru, Urugwaju, Wenezueli w Ameryce Południowej. Łącznie siatka połączeń, na które można zakupić bilety lotnicze linii Iberia obejmuje ponad 130 destynacji, położonych w ponad 40 krajach.