Poznaj Linie lotnicze Aer Lingus

Linie lotnicze Aer Lingus

Aer Lingus to nazwa irlandzkich regularnych linii lotniczych, które poszczycić się mogą ponad siedemdziesięcioletnią tradycją i doświadczenie zarówno w zakresie przewozów krajowych, jak i międzynarodowych, a także transatlantyckich.  Początkowo firma działała we współpracy z dwiema innymi spółka, szybko jednak nastąpiło ich połączenie pod obecną nazwą. Siedziba tych linii lotniczych znajduje się w Dublinie, a porty głównych baz docelowych w Dublinie, Cork oraz Belfaście. Pierwsze połączenie uruchomione została na trasie Dublin- Belfast już w roku powstania. Następnie, na czas trwania wojny światowej, realizowane połączenia zostały bardzo mocno ograniczone, ze względów bezpieczeństwa i sprowadziły się jedynie do obsługi połączeń krajowych Liverpool – Manchester. W roku 1945 loty i przeloty tych linii zostały wznowione lotem inauguracyjnym Dublin – Londyn.

Kolejne lata powojenne upłynęły pod hasłem modernizacji floty, a także rozszerzanie siatki połączeń o nowe trasy i nowe kierunki docelowe. W roku 1947 uruchomiono pierwsze połączenie transatlantyckie, w którym samoloty linii Aer Lingus zrealizowały trasę z Shannon w Irlandii do Nowego Jorku w USA. Następnie destylacje linii zostały wzbogacone o Amsterdam, Brukselę i Rzym. Z kolei samoloty systematycznie wymieniane na samoloty odrzutowe Boeing oraz Airbus przyjęły barwy zielono – srebrne z charakterystycznym emblematem koniczyny umieszczonej na ogonie każdej maszyny. Dzięki przystąpieniu linii Aer Lingus to sojuszu Open Skies, zrzeszającego również amerykańskie linie JetBlue, United Airlines, brytyjski British Airways oraz holenderski KLM, uzyskał on pozwolenie na realizację połączeń pomiędzy miastami europejskimi i amerykańskimi. Dzięki temu stworzono wiele tras łączących Europę z ponad 25 miastami w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie linie Aer Lingus oferują ponad 150 różnych tras łączących miasta leżące na kilku kontynentach. W odpowiedzi na pojawiającą się ofertę tanich linii lotniczych, linie Aer Lingus również przygotowały ofertę tanich biletów lotniczych na określone grupy tras. W ten sposób tanie latanie klasą ekonomiczną jest również możliwe regularnymi liniami, dbającymi przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

Do roku 2006 linie Aer Lingus były liniami należącymi wyłącznie do państwa; z kolei od czasu, kiedy zadebiutowała ona na giełdzie papierów wartościowych jej właścicielami stały się oprócz rządu irlandzkiego, także tanie linie lotnicze Ryanair oraz prywatni inwestorzy giełdowi.

Obecnie podróże samolotami linii Aer Lingus jest możliwe m.in. do: Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Niemiec, Węgier, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. W Polsce regularnie i tanie latanie liniami Aer Lingus możliwe jest z Krakowa, bądź Warszawy do Dublina w Irlandii, Londynu w Wielkiej Brytanii oraz Nowego Jorku w USA. W roku 2008 linie te obsłużyły dziesięciomilionowego pasażera.